Jak sprawdzić, czy sąsiad otrzymał pomoc publiczną?

Każdy może łatwo sprawdzić, kto otrzymał pomoc publiczną i w jakiej wysokości. Nie ma przy tym znaczenia, czy sprawdzamy pracodawcę, kontrahenta, czy sąsiada. Wystarczy wejść na stronę strony UOKiK, wpisać NIP firmy i otrzymamy wydruk całej przyznanej pomocy, w tym tej z tarczy antykryzysowej.

Jak sprawdzić, czy pracodawca, kontrahent lub sąsiad otrzymali pomoc publiczną w czasie kryzysu?

Wystarczy wejść na stronę UOKiK do Systemu Udostępniania Danych o Pomocy Publicznej (SUDOP) – tutaj i kliknąć przycisk „Wyszukiwanie Pomocy otrzymanej przez beneficjenta”.

W kolejnym kroku należy wpisać NIP firmy, którą chcemy sprawdzić oraz kliknąć „Pobierz nazwę”. Nazwa firmy zostanie automatycznie pobrana z bazy CEiDG.

Następnie trzeba zaznaczyć, jakich informacji potrzebujemy. Czy interesuje nas pomoc de minimis lub może ta związana z COVID-19, albo jedna i druga? Dodatkowo możemy ograniczyć wyszukiwanie do konkretnego przedziału czasowego wybierając go z kalendarza, lub wskazując na zdefiniowany już obszar czasowy – „tylko 3 lata wstecz”.

Jeżeli chcemy sprawdzić wyłącznie pomoc otrzymaną w ramach tarcz antykryzysowych, klikamy przycisk „ tylko pomoc rekompensująca negatywne konsekwencje ekonomiczne związane z COVID-19, udzielana w ramach limitu 800 000 euro na przedsiębiorcę”. By informacja była czytelna w dokumencie pdf, zaznaczamy dodatkowo okienko „zawijanie długich wierszy w kolumnach dla formatu PDF”. Na zakończenie trzeba potwierdzić wybór granatowym przyciskiem „Wyszukaj według wybranych kryteriów”.

Po zaakceptowaniu wyboru zostanie wygenerowany plik PDF, który można zapisać na pulpicie komputera. Oprócz daty i zakresu pomocy można podejrzeć tu podstawę prawną jej udzielenia.

Więcej artykułów z zakresu finansów i biznesu znajdziesz na naszym Blogu – tutaj.
Serdecznie zapraszamy do lektury.  
AFK Centrum Obsługi Biznesu – Twoje Biuro Rachunkowe Wrocław.

 

Powrót na górę