Wznowienie działalności gospodarczej – jakie formalności trzeba spełnić?

Wznowienie działalności to prosty proces, ale wymaga spełnienia kilku formalności. W tym artykule przedstawimy informacje, jak wznowić działalność gospodarczą krok po kroku i jakie możliwości oferuje w tym zakresie internet.

Jak wznowić działalność gospodarczą?

Aby wznowić działalność gospodarczą, przedsiębiorca musi spełnić kilka wymogów formalnych. Przede wszystkim musi złożyć wniosek do właściwego urzędu. W przypadku wznowienia działalności gospodarczej po zawieszeniu na czas nieokreślony wniosek ten należy złożyć do organu ewidencyjnego na formularzu CEIDG-1. Sprawę można załatwić podczas wizyty w urzędzie miasta lub gminy, listownie lub online.

Jeśli działalność była zawieszona na czas określony, czyli we wniosku o zawieszenie wskazano konkretną datę jej wznowienia, działalność zostanie wznowiona w tym dniu automatycznie – nie trzeba składać w tym celu żadnych dodatkowych dokumentów.

Jeśli przedsiębiorca chce wznowić działalność gospodarczą po zamknięciu firmy, konieczne będzie złożenie wniosku o ponowny wpis do CEIDG.  Nie wymaga to wizyty w urzędzie, obecnie można to zrobić nawet przez internet – więcej szczegółów poniżej.

Jak wznowić działalność gospodarczą przez internet – metoda bez wychodzenia z domu

Dzięki temu, że postępuje cyfryzacja urzędów, istnieje prosty sposób na to jak wznowić działalność gospodarczą online. Warto zwrócić uwagę na możliwości, jakie oferuje system Biznes.gov.pl.

W systemie Biznes.gov.pl przedsiębiorca może załatwić wiele formalności, np. dokonać zgłoszenia w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), zawiesić, wznowić lub zamknąć działalność gospodarczą. Aby z niego korzystać, przedsiębiorca musi posiadać podpis elektroniczny lub profil zaufany ePUAP.

Jak wznowić działalność gospodarczą przez ePUAP? Należy założyć profil zaufany na PZ.gov.pl. Strona prowadzi użytkownika przez ten proces krok po kroku. Po założeniu profilu zaufanego można już zalogować się na stronie Biznes.gov.pl (i wielu innych rządowych stronach) i wypełnić odpowiedni formularz.

Jak wznowić zawieszoną działalność gospodarczą – informacje, które powinny znaleźć się we wniosku

Wniosek o wznowienie wykonywania działalności gospodarczej powinien zawierać informacje:

  • o dacie wznowienia działalności (data powstania zmiany)
  • dane przedsiębiorcy,
  • miejsce zamieszkania,
  • adres prowadzonej działalności.

Po złożeniu wniosku i spełnieniu wszystkich wymaganych formalności przedsiębiorca może rozpocząć prowadzenie działalności. Konieczne jest jednak pamiętanie o obowiązkach związanych z podatkami i ubezpieczeniami społecznymi.

Podsumowanie

Najprostszym sposobem na to jak odwiesić działalność gospodarczą jest zrobienie tego przez Internet. Dzięki możliwościom, jakie stwarzają podpisy elektroniczne i profile zaufane, przedsiębiorcy oszczędzają czas i unikają zbędnych wizyt w urzędach. Jeśli mimo wszystko potrzebujesz pomocy w tym procesie, zgłoś się do naszego biura rachunkowego we Wrocławiu. Oferujemy różnorodne usługi księgowe we Wrocławiu, zarówno dla przedsiębiorców z dużym doświadczeniem, jak i tych, którzy dopiero planują przejść na własną działalność. Do tych ostatnich skierowana jest nasza usługa pomocy w rejestracji działalności gospodarczej we Wrocławiu. Pomagamy uniknąć błędów na start i doradzamy, jaka forma rozliczeń z urzędami będzie najkorzystniejsza w danym przypadku.

Powrót na górę