Obniżysz podatek dzięki darowiźnie na walkę z Covid-19

Państwo zachęca przedsiębiorców i osoby fizyczne do aktywnego wsparcia finansowego i rzeczowego walki z pandemią coronawirusa. W tym celu Ministerstwo Finansów opracowało przepisy mające na celu ograniczenie obciążeń fiskalnych w odniesieniu do osób i firm, które przekażą darowizny służbom medycznym, Agencji Rezerw Materiałowych lub Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych na walkę z COVID-19. Więcej o ulgach na zwalczanie koronawirusa w poniższym artykule.

Ulga na zwalczanie koronawirusa

Ulgę na przeciwdziałanie Covid-19 wprowadziła jedna z ustaw tworzących tarczę antykryzysową. Jest ona adresowana zarówno do osób prawnych, jak i fizycznych (samozatrudnionych lub nie prowadzących działalności gospodarczej).

Przekazane darowizny rzeczowe lub finansowe podmiotom leczniczym lub agencjom rezerw podatnik będzie mógł odliczyć od podstawy opodatkowania. Dzięki temu zapłaci niższy CIT lub PIT. Odliczenie to będzie tym większe, im szybciej zostanie przekazane wsparcie. Odliczenie może wynieść nawet 200 % wartości darowizny ale tylko w tedy, gdy zostanie przekazane nie później niż do 30 kwietnia br.

Co podatnik będzie mógł odliczyć?

Podatnik będzie mógł odliczyć od podstawy opodatkowania za 2020 r. darowizny przekazane dla:

  • podmiotów leczniczych
  • Agencji Rezerw Materiałowych
  • Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych.

Warunkiem odliczenia będzie konkretny cel darowizny. Musi nim być przeciwdziałanie COVID-19, czyli wszelkie czynności związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzeniania się coronawirusa, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków choroby. Odliczeniu będą podlegać tylko darowizny uprzednio nieodliczone.

Kiedy trzeba przekazać darowiznę, by skorzystać z odliczenia?

Będzie można skorzystać z odliczenia, gdy darowizna zostanie przekazana od 1 stycznia do 30 września br. Dla tych podatników, którzy zrobią to szybciej, odliczenie będzie większe.

Jak będzie wysokość ulgi?

Wysokość odliczenia będzie zależała od tego, kiedy podatnik dokona darowizny.

W przypadku darowizny przekazanej:

  • do dnia 30 kwietnia 2020 r. – odliczeniu podlega 200% wartości darowizny;
  • w maju 2020 r. – odliczeniu podlega 150% wartości darowizny;
  • od dnia 1 czerwca 2020 r. do dnia 30 września 2020 r. – odliczeniu podlega równowartość darowizny.

Kiedy można rozliczyć ulgę i otrzymać zwrot?

Aby otrzymać zwrot, trzeba będzie wskazać wartość darowizny oraz dane obdarowanego.

Firmy będą mogły odliczyć darowiznę podczas obliczania podatku lub zaliczki.

Samozatrudnieni oraz wynajmujący i wydzierżawiający odliczą darowiznę na przeciwdziałanie Covid-19 już w trakcie tego roku, podczas rozliczania zaliczek na podatek dochodowy PIT lub ryczałtu.

Najpóźniej rozliczą darowizny osoby fizyczne, bo dopiero w przyszłym roku, podczas składania zeznań rocznych PIT za 2020 r.

Jakie dokumenty są potrzebne by udokumentować przekazaną darowiznę?

Najprościej będzie udokumentować darowiznę pieniężną. Tu wystarczy  jedynie dowód wpłaty na rachunek obdarowanego. W przypadku darowizny rzeczowej trzeba przygotować oświadczenie obdarowanego o przyjęciu pomocy oraz dowód potwierdzający wartość darowizny i dane identyfikujące darczyńcę.

Kiedy nie można odliczyć darowizny na COVID-19?

Podatnik nie odliczy darowizny, gdy została:

  • zaliczona do kosztów uzyskania przychodów
  • zwrócona (tu podatnik będzie musiał doliczyć do podstawy opodatkowania kwoty wcześniej odliczone)
  • odliczona na podstawie innych przepisów.

Więcej artykułów poradnikowych dla samozatrudnionych oraz małych i średnich przedsiębiorców związanych z prowadzeniem biznesu podczas pandemii COVID-19 publikujemy na Blogu Biura Rachunkowego AFK Centrum Obsługi Biznesu z Wrocławia – tutaj.

Powrót na górę