1400 zł dodatku solidarnościowego dla zwolnionych pracowników

Zasiłek solidarnościowy ma na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom COVID-19. Prawo do niego od czerwca będą mieć osoby, które w 2020 roku pracowały co najmniej dwa miesiące na etacie i straciły pracę po 31 marca. Otrzymają go zarówno pracownicy, z którymi w tym terminie pracodawca rozwiązał umowę jak i ci, którym po tej dacie upłynął termin, na jaki ją zawarto.

Jaki jest cel wypłaty dodatku solidarnościowego?

Głównym celem dodatku jest wsparcie osób, które straciły pracę, a zatem źródło dochodu, ze względu na sytuację gospodarczą spowodowaną kryzysem wywołanym pandemią COVID-19.

Komu przysługuje zasiłek solidarnościowy?

To świadczenie przysługuje zatrudnionym na etacie, którzy w 2020 roku przepracowali co najmniej dwa miesiące i stracili pracę po 31 marca.

Świadczenie nie obejmuje pracujących na umowę zlecenie lub na własny rachunek, którzy uprawnieni są do świadczenia postojowego.

W jakim terminie będzie wypłacany dodatek solidarnościowy?

Dodatek będzie wypłacany w czerwcu, lipcu i sierpniu. Osoba, która nabędzie prawo do dodatku solidarnościowego w lipcu otrzyma dodatek za lipiec i sierpień, a ta która nabędzie je w sierpniu, otrzyma środki tylko za ostatni miesiąc. Ten, kto będzie chciał otrzymać dodatek solidarnościowy za trzy miesiące, na złożenie wniosku będzie miał tylko kilka dni i będzie go musiał złożyć do 30 czerwca.

Uprawniony otrzyma dodatek w pełnej wysokości. Do tego budżet państwa opłaci mu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Czy będzie możliwa kumulacja środków z różnych tytułów?

W czasie pobierania dodatku solidarnościowego, stypendium wypłacane z Funduszu Pracy (np. w przypadku stażystów) oraz zasiłek dla bezrobotnych ulegną zawieszeniu. Jeżeli jednak zaistnieje taka sytuacja, że osoba bezrobotna otrzyma zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium, wówczas dodatek solidarnościowy zostanie wypłacony w wysokości różnicy pomiędzy dodatkiem solidarnościowym a zasiłkiem lub stypendium.

Ważne jest również to, że okres pobierania zasiłku solidarnościowego nie będzie skracał okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium, czyli nie będzie wliczany do okresu pobierania tych świadczeń.

Dodatek solidarnościowy a uprawnienia pracownicze

Okres, w którym osoba będzie pobierać zasiłek solidarnościowy będzie natomiast wliczany do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych. Czas ten nie będzie można jednak zaliczyć do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego oraz stażu pracy wymaganego do wykonywania niektórych zawodów.

Dodatek solidarnościowy a podatki i zajęcia egzekucyjne

Od dodatku solidarnościowego nie trzeba będzie odprowadzać podatku dochodowego od osób fizycznych oraz będzie on wolny od potrąceń i egzekucji.

Gdzie złożyć wniosek o dodatek solidarnościowy?

Wniosek w sprawie wypłaty zasiłku solidarnościowego będzie można złożyć w ZUS wyłącznie w formie elektronicznej poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE). Wniosek ten będzie zawierać:

  • imię i nazwisko osoby uprawnionej, która składa wniosek
  • numer PESEL / dane z dokumentu tożsamości (rodzaj, serię i numer dokumentu)
  • dane pracodawcy (imię i nazwisko + skrócona nazwa firmy)
  • numer NIP lub numer PESEL i REGON
  • oświadczenie osoby uprawnionej o spełnieniu warunków do otrzymania zasiłku solidarnościowego
  • oświadczenie osoby uprawnionej o kwocie wypłaconego zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium, w którym składany jest wniosek
  • numer rachunku bankowego, na który ZUS przeleje kwotę z zasiłku solidarnościowego
  • inne informacje niezbędne dla ustalenia prawa do zasiłku solidarnościowego
  • podpis osoby uprawnionej.

Zasiłek solidarnościowy zostanie wypłacony maksymalnie w ciągu 7 dni od dnia, w którym zostaną wyjaśnione ostatnie okoliczności związane z jego przyznaniem.

Więcej artykułów poradnikowych związanych z rynkiem pracy podczas pandemii COVID-19 publikujemy na Blogu Biura Rachunkowego AFK Centrum Obsługi Biznesu z Wrocławia – tutaj.

 

Powrót na górę