Bon na innowacje dla MŚP

Firmy mają niespełna 2 miesiące na pozyskanie z PARP “Bonu na innowacje”. Z pozyskanych środków będą mogły opłacić opracowanie nowego lub znacząco ulepszonego wyrobu, usługi, technologii albo nowego projektu wzorniczego i wdrożenie innowacji technologicznej. Projekt skierowany jest do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Do rozdysponowania jest aż 160 mln. zł.

Jakie możliwości daje przedsiębiorcy „Bon na innowacje”?

Jeżeli przedsiębiorca ma pomysł na innowacje, może zwrócić się do jednostki badawczo-rozwojowej, która dysponując odpowiednią wiedzą i zasobami technicznymi pomoże mu w opracowaniu szczegółów rozwiązania. Na opracowanie innowacji procesowej lub biznesowej przez jednostkę badawczo-naukową przedsiębiorca może otrzymać wsparcie w wysokości nawet 85% wartości projektu. Możliwe jest również sfinansowanie usług badawczo-rozwojowych nakierowanych na zaspokojenie specyficznych potrzeb osób z ograniczeniami funkcjonalnymi (fizycznymi i poznawczymi). W takim przypadku przedsiębiorca powinien przystąpić do I etapu konkursu określanego jako „Dostępność Plus”.

Jeżeli następnie przedsiębiorca zechce wdrożyć innowację technologiczną opracowaną w I etapie konkursu, może przystąpić do II etapu konkursu. Z dofinansowania, którego wysokość ustalono maksymalnie na 70% wartości projektu, będzie mógł sfinansować zakup maszyn i urządzeń niezbędnych do uruchomienia produkcji oraz zakup wartości niematerialnych i prawnych.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Do II etapu konkursu mogą przystąpić firmy, które z sukcesem zakończyły I etap „Bonu na innowacje” i mają zaakceptowany przez PARP wniosek o płatność końcową.

Jaka jest maksymalna wysokość wsparcia?

W II etapie konkursu wysokość dofinansowania zależy od rodzaju firmy i lokalizacji projektu.

Do kiedy można składać wnioski o dofinansowanie?

Więcej artykułów z zakresu finansów i biznesu znajdziesz na naszym Blogu – tutaj.
Serdecznie zapraszamy do lektury.  
AFK Centrum Obsługi Biznesu – Twoje Biuro Rachunkowe Wrocław.

Powrót na górę