Postojowe dla matek na macierzyńskim

Według korzystnej dla matek interpretacji ZUS postojowe przysługuje kobietom prowadzącym działalność gospodarczą nawet wtedy, gdy pobierają zasiłek macierzyński.

Świadczenie postojowe

Świadczenie postojowe to forma pomocy dla przedsiębiorców, którzy odnotowali spadek przychodów o 15% w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku. Można o nie wystąpić maksymalnie trzy razy. Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych wynosi 2 080 zł, czyli 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Świadczenie to przysługuje również osobom zatrudnionym na  umowach cywilnoprawnych.

Świadczenie postojowe a ubezpieczenie społeczne z innego tytułu

Zgodnie z przepisami tarczy finansowej świadczenie postojowe przysługuje, gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą nie podlega ubezpieczeniu społecznemu z innego tytułu.

Z kolei ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych stwierdza, że osoby prowadzące działalność, które przebywają na zasiłku macierzyńskim, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom z tytułu pobieranego zasiłku macierzyńskiego. W tym okresie podlegają one ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Jednak w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie opłacają składek ZUS, za wyjątkiem składki zdrowotnej.

Takie zestawienie przepisów dotychczas wykluczało matki przebywające na zasiłku macierzyńskim z możliwości otrzymania postojowego.

Korzystna dla matek interpretacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

W odpowiedzi na wątpliwości w tym zakresie, w czerwcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych przychylił się do stanowiska matek. W korzystnej dla nich interpretacji stwierdził, że zasiłek macierzyński nie ma związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dlatego,  gdy o świadczenie postojowe wystąpi matka pobierająca zasiłek macierzyński, to świadczenie postojowe będzie się jej należeć.

Co powinny zrobić matki, które otrzymały decyzję odmowną z ZUS?

Kobiety, które otrzymały decyzję odmowną w sprawie wypłaty świadczenia postojowego w związku z pobieraniem zasiłku macierzyńskiego powinny się od tej decyzji odwołać do sądu. Mają na to 30 dni. W odwołaniu należy powołać się na nową interpretację Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczącą zbiegu świadczeń, macierzyńskiego i postojowego. Jeżeli ten termin już minął, pozostaje im złożenie odwołania wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu.

Czy postojowe należy się matce na urlopie wychowawczym?

Zdaniem ZUS, prawa do postojowego nie wyłącza też prowadzenie działalności i jednoczesne przebywanie na urlopie wychowawczym. W takiej sytuacji ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym podlega się bowiem jedynie z tytułu działalności.

Czy na postojowe mogą liczyć matki, które zawiesiły działalność?

Nie wszystkie matki objęła interpretacja ZUS. Te kobiety, które zawiesiły działalność przed 31 stycznia 2020 r., a którym kończy się teraz zasiłek macierzyński, świadczenia postojowego nie otrzymają.

Więcej artykułów poradnikowych dla samozatrudnionych oraz małych i średnich przedsiębiorców związanych z prowadzeniem biznesu podczas pandemii COVID-19 publikujemy na Blogu Biura Rachunkowego AFK Centrum Obsługi Biznesu z Wrocławia – tutaj.

Powrót na górę