Co warto wiedzieć o rozliczeniach z ZUS – działalność gospodarcza?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej pociąga za sobą wiele obowiązków – jednym z nich są terminowe rozliczenia z ZUS. Przeczytaj, co warto wiedzieć, by rzetelnie rozliczać siebie i swoich pracowników wobec ZUS. Skorzystaj z naszych usług – Biuro Rachunkowe AFK we Wrocławiu prowadzi pełną obsługę księgową, kadrową (łącznie z rejestracją do ZUS) oraz administracyjną firm.

Rozliczenia z ZUS- co musisz wiedzieć?

Jeśli prowadzisz firmę, masz obowiązek dokonywania rozliczeń z ZUS od pierwszego dnia działalności. A jeśli zatrudniasz pracowników, powinieneś dokonywać rozliczeń również za nich. Jedynie w okresie zawieszenia działalności może nastąpić także zawieszenie opłacania składek. Prowadząc działalność gospodarczą, dokonujesz zgłoszenia do ubezpieczeń siebie i – jeśli posiadasz – pracowników na odpowiednim formularzu (ZUS ZUA). Jeśli jesteś zatrudniony dodatkowo na umowę o pracę na co najmniej najniższą krajową lub pobierasz emeryturę, zgłaszasz się tylko do ubezpieczenia zdrowotnego. Wypełniasz wówczas formularz ZUS ZZA. Zgłoszenia musisz dokonać w ciągu 7 dniu od rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.

Składki ZUS przedsiębiorców

Obowiązkowe składki ZUS, którym podlegasz prowadząc działalność gospodarczą, to:

  • składki ZUS emerytalne,
  • składki ZUS rentowe,
  • składki ZUS wypadkowe,
  • składki ZUS zdrowotne.

Poza tym, możesz podlegać także ubezpieczeniu chorobowemu – nie jest ono jednak obowiązkowe. Opłacając tę składkę, zyskujesz prawo do otrzymania zasiłku chorobowego wypłacanego przez ZUS, nabywasz je jednak dopiero po 90 dniach nieprzerwanego podlegania ubezpieczeniu.

Działalność gospodarcza i składki ZUS

Jako przedsiębiorca pełnisz w ZUS podwójną rolę: występujesz jednocześnie jako płatnik, czyli osoba wpłacająca składki (za siebie i swoich pracowników) oraz ubezpieczony, tak samo, jak Twoi pracownicy.
Jeśli dopiero rozpoczynasz jednoosobową działalność gospodarczą, w niektórych przypadkach możesz opłacać składki ZUS na ubezpieczenia społeczne w niższym wymiarze niż ogólnie obowiązujący. Najdłuższy okres korzystania z preferencyjnych składek wynoszących co najmniej 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę nie może trwać więcej niż 24 miesiące i warto dodać, że nie wydłuża się go o okres zawieszenia działalności.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak dokładnie obliczać składki ZUS i kto może skorzystać z ulg dotyczących rozliczenia z ZUS, zwróć się do nas – jako biuro rachunkowe we Wrocławiu mamy ponad 20 lat doświadczenia w obsłudze księgowej i podatkowej.

Składki ZUS i podatek dochodowy

Z reguły każda osoba prowadząca działalność gospodarczą ma możliwość uwzględnienia zapłaconych składek ZUS, czyli ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, chorobowego i wypadkowego przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy. Odnosi się to zarówno do składek płaconych od minimalnej podstawy obowiązującej danego przedsiębiorcę, jak i regulowanych od podstawy zadeklarowanej, wyższej. Jako przedsiębiorca sam opłacasz składki ZUS, możesz jednak odliczyć od dochodu tylko kwoty faktycznie zapłacone w danym roku.

Rozliczenie ZUS – do kiedy?

Jeśli jesteś osobą fizyczną, prowadzącą działalność gospodarczą indywidualnie, składki na ubezpieczenie społeczne wykazujesz w miesięcznej deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA i opłacasz w terminie do:

  • 10 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, jeśli nie zatrudniasz pracowników,
  • 15 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, gdy w Twojej działalności zatrudniani są pracownicy podlegający obowiązkowi ubezpieczenia.

Nasze Biuro Rachunkowe AFK we Wrocławiu pomoże Ci w prowadzeniu Twojej firmy, udzielając wszystkich niezbędnych informacji na temat składek ZUS przedsiębiorców w 2021 roku. A jeśli potrzebujesz pomocy w zakresie pełnej księgowości, zgłoś się do naszego biura – prowadzenie ksiąg rachunkowych nie musi być na Twojej głowie! Poprowadzimy księgowość Twojej firmy, a Ty będziesz mógł wykorzystać swój czas na tworzenie nowych strategii rozwoju swojej działalności, lub po prostu – na odpoczynek. Rozliczenia z ZUS stanowią dla Ciebie wyzwanie? Profesjonalnie zrobimy to za Ciebie!

Powrót na górę