Kody PKD – czym są i jak wybrać odpowiedni?

Zanim zaczniesz rejestrować działalność gospodarczą, warto już wcześniej przemyśleć, jaki wybrać kod PKD. Co to takiego? Jest to symbol składający się z pięciu poziomów (liter i cyfr), które określają rodzaj prowadzonej działalności. Wybór odpowiednich symboli PKD nie zawsze jest oczywisty. Należy jednak dołożyć wszelkich starań, by wybrany symbol odpowiadał realnemu charakterowi działalności. Dlaczego jest to takie ważne? Kod jest niezbędny do informacji urzędów oraz do prowadzenia danych statystycznych. Będzie też podstawą do udzielenia Ci ewentualnych dotacji. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jak wybrać odpowiedni kod PKD.

Kod PKD — co to jest i jak wygląda?

Kod PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) pozwala na umowne zaklasyfikowanie działalności gospodarczej. Składa się z pięciu poziomów, których poszczególne symbole mają określone znaczenie.

  • poziom I
    Jest oznaczony jedną z 21 liter i wskazuje grupę rodzajów działalności. Na przykład sekcja H oznacza transport i gospodarkę magazynową, a sekcja Q — opiekę zdrowotną i pomoc społeczną.
  • poziom II
    Jest oznaczony dwoma cyframi i wskazuje jeden z 88 grupowań rodzajów działalności, które mają duże znaczenie przy wskazywaniu stopnia podobieństwa.
  • poziom III
    Jest oznaczony trzema cyframi i wskazuje jeden z 272 grupowań rodzajów działalności. Jest wyodrębniany z punktu widzenia charakteru usługi czy przeznaczenia produkcji.
  • poziom IV
    Jest oznaczony czteroma cyframi i wskazuje jeden z 615 grupowań rodzajów działalności. Wyodrębnia się go z punktu widzenia specjalizacji działalności usługowej czy procesu produkcyjnego.
  • poziom V
    Jest oznaczony pięcioznakowym symbolem alfanumerycznym i wskazuje jeden z 654 grupowań. Wskazuje na rodzaj działalności, który służy m.in. do celów statystycznych.

Jak wybrać kod PKD?

Jakie kody PKD wybrać? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie łatwe. Możesz wejść na stronę Głównego Urzędu Statystycznego i zapoznać się z pełną klasyfikacją kodów wraz ze szczegółową charakterystyką każdego z nich. Często jednak okazuje się, że wybranie kodów PKD nie jest zupełnie oczywiste. Jeśli masz wątpliwości, odwiedź nasze biuro rachunkowe we Wrocławiu lub skontaktuj się z nami telefonicznie bądź mailowo. Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać odpowiedni kod. Co ważne, możesz (a czasem nawet jest to konieczne) wybrać więcej niż jeden kod, żeby opisać charakter Twojej działalności. Oczywiście nie będziesz musiał(a) się tym martwić, jeśli skorzystasz z naszych usług. Rejestracja działalności gospodarczej we Wrocławiu przebiegnie szybko i bezproblemowo, a my przeprowadzimy Cię przez wszystkie formalności.

Czy wybranie kodów PKD jest konieczne?

Wiele osób, które planuje założyć działalność wie, co to jest kod PKD i do czego służy, jednak zastanawia się, czy jego podawanie jest konieczne. Jest to dodatkowa formalność, która wymaga dłuższego zastanowienia, więc wielu przedsiębiorców najchętniej pominęłoby ten krok. Wpisanie kodów do CEIDG jest jednak konieczne. Zlekceważenie tego obowiązku może skutkować nałożeniem kary grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat dwóch. Ważne jest także, żeby posługiwać się prawidłowym kodem PKD. W przeciwnym razie urząd skarbowy może odmówić odliczenia kosztów uzyskania przychodów.

Kody PKD — czym są i jak wybrać odpowiedni?

Przed przystąpieniem do rejestrowania działalności warto wiedzieć, jak wyglądają kody PKD, co to jest i jak wybrać odpowiednie. Jest to kod składający się z pięciu poziomów, który określa charakter prowadzonej działalności. Jest to ważna informacja dla urzędów, która służy między innymi do celów statystycznych. Jak wybrać odpowiedni kod PKD? Możesz wyszukać go na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Jeśli masz wątpliwości, wybierz usługi księgowe we Wrocławiu, dzięki którym unikniesz pomyłki. Podanie kodów PKD przy rejestracji działalności jest obowiązkowe.

Powrót na górę