Na czym polega audyt księgowy? Poznaj szczegóły oferty biura rachunkowego

Badanie sprawozdania finansowego może powodować u przedsiębiorcy stres. Wiedza, co to jest audyt księgowy i na czym polega, może pomóc go znacząco zredukować. Z reguły bowiem obawiać powinny się go podmioty, które mają problemy finansowe związane z działalnością. Audyty księgowe to jednak nic nadzwyczajnego. Mało tego – wielu przedsiębiorców zleca ich przeprowadzenie, by mieć pewność, że księgi rachunkowe są poprawnie prowadzone. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, na czym polega, ile kosztuje i dlaczego warto przeprowadzić audyt księgowy.

Audyt księgowy – co to jest i na czym polega?

Audyty księgowe to niezależna, obiektywna ocena prowadzonych ksiąg rachunkowych oraz informacji finansowych, która umożliwia weryfikację ich poprawności. Niektóre instytucje i firmy są obowiązkowo poddawane cyklicznej kontroli – jest to uzależnione od charakteru ich działania, wielkości przedsiębiorstwa oraz wysokości przychodów. W takim wypadku przeprowadza je biegły rewident – jako osoba wykonująca zawód zaufania publicznego jest on bezstronny, uczciwy i profesjonalny w działaniu.

Audyty księgowe mogą być też przeprowadzane dobrowolnie na zlecenie danego przedsiębiorstwa. Takie usługi są oferowane przez biura rachunkowe, by sprawdzić, czy wszystkie transakcje finansowe i zapisy księgowe przebiegają prawidłowo.

Jak przebiegają audyty księgowe?

Na czym polega i jak przebiega audyt księgowy? Biegły rewident bądź osoba, która została uprawniona do jego przeprowadzenia, kompleksowo sprawdza m.in.:

  • bilanse, rachunki zysków i stron, przepływy finansowe,
  • wdrożone procedury zapewniające poprawność transakcji i ochronę przed nadużyciami,
  • sposoby wyceny aktywów i pasywów,
  • wysokość sald na kontach z dokumentami źródłowymi.

Na tej podstawie przygotowywany jest raport o zgodności sprawozdań z zasadami rachunkowości oraz rekomendacje, uwagi i opinia audytora. Opinia może być pozytywna, gdy wszystko jest zgodne i wiarygodne lub negatywna, gdy istnieją poważne nieprawidłowości lub nadużycia. Ma ona duże znaczenie dla inwestorów, którzy często wymagają przeprowadzenia audytu księgowego przed podpisaniem kontraktu lub dla wierzycieli czy innych podmiotów.

Ile kosztuje audyt księgowy?

Kontrole z ZUSu czy z Urzędu Skarbowego to jedna z największych obaw przedsiębiorców. Dlatego wiele osób zastanawia się, ile kosztuje audyt księgowy i rozważa jego przeprowadzenie, by uniknąć kosztownych mandatów i zwyczajnie dbać o poprawność zapisów księgowych. Koszt tej usługi uzależniony jest od wielkości przedsiębiorstwa, ilości dokumentów oraz formy prowadzonej działalności. Z reguły dla jednoosobowej działalności gospodarczej to cena od 2 do 5 tys. zł, średniej wielkości firmy muszą liczyć się z kosztem rzędu 10–20 tys. zł, a w dużych przedsiębiorstwach odpowiednio więcej. To jednak cena, którą niejednokrotnie warto ponieść, by uniknąć zatrważających kar, które mogą rzutować na wizerunek i wiarygodność firmy.

AFK to biuro rachunkowe Wrocław, któremu możesz zlecić przeprowadzenie audytu księgowego z zakresu podatków i księgowości oraz dokumentacji płacowo-kadrowych. Zapewniamy kompleksowy i rzetelny przegląd ksiąg rachunkowych Wrocław, który pozwoli Ci spać spokojnie.

Powrót na górę