Księgi rachunkowe a księga przychodów i rozchodów – jakie są różnice?

Zastanawiasz się, w jaki sposób rozliczać przedsiębiorstwo? Przede wszystkim sprawdź, która opcja: księgi rachunkowe czy księga przychodów i rozchodów będzie dla Ciebie korzystniejsza. Czym właściwie odznaczają się obie te opcje? Wyjaśniamy!

KPiR a pełna księgowość – co wybrać?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest nieodzownie związane z koniecznością rozliczania przychodów oraz rozchodów. Takie działania są często dość skomplikowane, dlatego zostawia się je profesjonalistom. Doświadczony księgowy z pewnością poradzi sobie z takimi wyzwaniami i będzie mógł praktycznie od ręki wykonać najważniejsze czynności.

Szczególnie istotne jest podjęcie decyzji o tym, w jaki właściwie sposób chcemy się rozliczać. Najczęściej wybiera się dwie opcje – podatkową księgę przychodów i rozchodów, a także księgi rachunkowe. W wielu przypadkach sprawdza się także ryczałt ewidencjonowany oraz karta podatkowa, która nie jest jednak dostępna dla nowych przedsiębiorców. Warto jeszcze dodać, że sam przedsiębiorca nie zawsze może dokonać wyboru rozliczania przychodów i rozchodów swojej firmy.

Podatkowa księga przychodów i rozchodów

KPiR, czyli księga przychodów i rozchodów to forma rozliczania, którą stosuje się w przypadku, gdy dane przedsiębiorstwo uzyskało przychód ze sprzedaży niższy niż 1,2 mln euro. Przedsiębiorcy muszą być dodatkowo rozliczani na zasadach ogólnych bądź liniowo. Opcja ta szczególnie jest polecana dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.

W opisywanych księgach rejestruje się zdarzenia gospodarcze; mowa tu o takich informacjach, jak wartość sprzedanych towarów, rozchody na ich zakup, wynagrodzenie w gotówce, a także inne wydatki. Księgi należy prowadzić w sposób systematyczny; powinny one posiadać również ponumerowane strony, a zapisane pozycje należy sumować pod koniec danego miesiąca.

Księgi rachunkowe – kiedy prowadzenie księgi sprawdzi się najlepiej?

Księga rachunkowa nie różni się wcale dużo od tego, jaką funkcję pełnią księgi przychodów i rozchodów. Znacząca różnica polega na osobowości prawnej podmiotów, które je prowadzą oraz dochodzie, który w ramach prosperowania uzyskują. Pełne księgi rachunkowe to forma rozliczeniowa konieczna w przypadku spółek prawa handlowego. Dotyczy ona także osób fizycznych, spółek cywilnych, jawnych oraz partnerskich, które przekroczyły 2 000 000 zł przychodu netto za poprzedni rok rozliczeniowy.

Prowadzenie księgi rachunkowej to także znacznie więcej obowiązków. Ten sposób rozliczania wiąże się również z prowadzeniem ewidencji za poprzedni rok, a także sporządzaniem sprawozdań finansowych. Dokumenty takie powinny zawierać wprowadzenie, bilans, rachunek zysków i strat, a także dodatkowe informacje, które są istotne z punktu prowadzenia przedsiębiorstwa.

Jeśli szukasz kogoś, kto mógłby pomóc Ci w rozliczaniu Twojej spółki, to koniecznie sprawdź nasze biuro rachunkowe Wrocław. Proponujemy zarówno prowadzenie księgi przychodów i rozchodów Wrocław, jak i również prowadzenie ksiąg rachunkowych Wrocław, a także wiele innych usług! Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty; współpraca z nami to kompleksowe wsparcie w dziedzinie księgowości dla każdego. Swoim klientom gwarantujemy także korzystne ceny; nasi specjaliści podejmą się każdego księgowego wyzwania, zatem nie zwlekaj – koniecznie sprawdź naszą ofertę.

Powrót na górę