Obsługa kadrowo-płacowa – na czym polega?

W świetle dynamicznie zmieniających się przepisów związanych z wprowadzeniem programu Polski Ład – obsługa kadrowo-płacowa stała się jednym z niezbędnych elementów księgowości każdej firmy. Przedsiębiorcy, którzy do tej pory usiłowali prowadzić ją sami, coraz częściej poszukują pomocy profesjonalistów. Na czym polega obsługa kadrowa i czym charakteryzuje się obsługa płacowa? Wyjaśniamy!

Co to jest obsługa kadrowo-płacowa?

Obsługa kadrowo-księgowa to zbiór różnorodnych czynności związanych z obsługą działu kadr i płac, który może obejmować zarówno rozliczenia przedsiębiorstw zatrudniających kilku pracowników, jak i prowadzenie spraw formalnych dużych firm, w których pracuje nawet do kilkuset zatrudnionych. Co ważne – zakres obsługi kadrowo-płacowej zazwyczaj ustalany jest w sposób indywidualny i dopasowany do charakterystyki, branży i rodzaju zatrudnienia. To usługa elastyczna, którą można dowolnie konfigurować względem faktycznych potrzeb.

Firmy, które do tej pory utrzymywały własny dział kadr i płac, coraz częściej poszukują profesjonalnego wsparcia specjalistów z najnowszą wiedzą z zakresu księgowości, lub zlecają po prostu powierzenie wszystkich zadań firmie zewnętrznej (tzw. outsourcing). Ta opcja jest zwykle bardziej atrakcyjna pod względem finansowym, ponieważ nie wymaga od przedsiębiorcy ponoszenia kosztu utrzymania kilku etatów.

Obsługa płacowa firm. Co wchodzi w skład obsługi kadrowo-płacowej?

Warto wymienić szczegółowy zakres  czynności realizowanych w formie obsługi kadrowo-płacowej. Do zadań specjalistów zajmujących się obsługą kadr i płac zalicza się na przykład:

 • tworzenie, rozliczanie i przechowywanie umów cywilnoprawnych i umów o pracę,
 • rozliczanie delegacji,
 • obsługa rozliczeń z ZUS i US,
 • rozliczanie urlopów pracowniczych,
 • przygotowywanie listy płac zatrudnionych,
 • prowadzenie i archiwizacja dokumentacji związanej z wynagrodzeniami,
 • tworzenie  i prowadzenie akt personalnych pracowników,
 • przygotowywanie PIT-11,
 • wystawianie zaświadczeń (np. o dochodach), wystawianie świadectw pracy,
 • wszelkie czynności związane z badaniami medycyny pracy i sprawami BHP,
 • doradztwo, kontrola, weryfikacja związane ze sprawami zakresu kadr i płac.

Obsługa kadrowa firm może wymagać wszystkich wymienionych działań, ale można ją również ograniczyć wyłącznie do kilku niezbędnych czynności. W każdym wypadku warto zlecić jej wykonywanie specjalistom z doświadczeniem i najnowszą wiedzą z zakresu prawa podatkowego.

Zachęcamy do sprawdzenia usług, które oferuje nasze biuro rachunkowe Wrocław. Jedną z nich jest obsługa kadrowo-płacowa, która pomoże uniknąć braku przejrzystości i błędów związanych z np. rozliczaniem świadczeń socjalnych, rozliczeniami z US i ZUS itp. Poznaj nasze specjalizacje:

Powrót na górę